**Dette innlegget ble opprinnelig skrevet av Kari Schibevaag**
Jeg har mange drømmer som jeg heldigvis ennå ikke har fått oppleve, men denne spesielle drømmen begynte jeg å miste litt håpet på.
Jeg har vært mye i nord og sett etter spekkhuggere ved flere anledninger. Jeg ville så veldig se de på nært hold, enten fra båt, kite eller SUP, men det har dessverre aldri latt seg gjøre. Jeg kan ikke si jeg ikke har prøvd, men de var aldri der jeg var. Eller var det slik, at jeg aldri var der de var? Noe var det hvert fall.
Jeg fikk tilbud i vinter om å komme til Barba og bo på denne seilbåten i noen uker for å være med å se på hval og også svømme med hval. Det var Andreas B Heide fra Stavanger som er eier av båten, Simon Sivertsen og hvalfotograf Tony Wu. Plassen var Vesterålen, nærmere bestemt Senja hvor jeg hadde vært å scouta etter hval før, men ikke sett noe.
Tony Wu
Andreas B. Heide
Nå var jeg overklar og møtte opp med masse utstyr. Hval skulle jeg se og jeg hadde fått troen tilbake. Tony og Andreas lo litt av meg, men jeg tror de også var like ivrig første gang de fikk se hval. Og hvert fall første gang de fikk hoppe i og bade med dem.
Bilde tatt av Andreas B Heide
Det er ubeskrivelig hvor fine disse dyrene er. Spekkhuggeren ser ut som en bamse og jeg skulle så ha gitt den en klem. Men ja, jeg var litt skeptisk også første gang jeg hoppa uti.
Mitt første syn var 15 spekkhuggere og en knølhval rett under meg. Jeg roet meg litt hver gang jeg hoppet uti og ble mer trygg, men for noen skapninger. Jeg ble mer og mer rolig etterhvert som jeg var uti med dem og ble mer og mer venn med dem 🙂 Reaksjonen kan du se i denne filmen ☺
For mer bilder og informasjon om Barba ta en titt her 🙂
Takk for turen gutter!
Jeg håper å kunne oppleve dette en gang til en gang i fremtiden.
Takk Barba for å gi meg drømmen min.
Kuleste jeg har sett på lenge!